Čínská fytoterapie, neboli léčba bylinami, je v mnoha ohledech výjimečná. Vychází z pečlivého tisíciletého pozorování přírody jako celku, pozorování jejich jednotlivých živých i neživých součástí a jejich vzájemných vztahů.
Květina, která se přizpůsobovala podmínkám suchého a slunného místa celý svůj život po celé bylinné generace, získala vlastnosti, které přenese i do působení v bylinné směsi. Bude výborně léčit horečku a horkost v organismu a jinou léčebnou taktiku provede z té samé byliny její květ, kořen či list.
Čínská farmakologie každému léčivu přiřazuje podle účinku působení termodynamickou povahu, jednu či více z pěti chutí a akupunkturní dráhy, do kterých účinky vstupují a kde je jejich zacílení. Tyto charakteristiky poskytují nepřeberné možnosti při výběru a využití bylin.
Jedna bylina však nedokáže zvládnout celé bitevní pole nemoci v našem organismu. Je nutné sestavit bylinné směsi, respektující přesný stav a potřeby pacienta. Jsou uspořádány jako dvořanstvo v císařském paláci s celou svoji hierarchii vlády, ale i zákulisím a pletichařením. Máme zde bylinky, které ve směsi zaujímají post císaře, ministra či nejrůznějších asistentů a poslíčků.
Nejčastěji se byliny psům a kočkám podávají v bylinných tabletách, či byliny nadrcené.